Neformální pečovatelé v okrese Pardubice - podpora jejich kompetencí 

a systémové spolupráce,    reg.č. CZ.03.2.63/0.0/ 0.0/15 _023/0001062

Realizátor:

JHS - CENTRE, o.p.s.

Na Drážce 1564, 530 03 Pardubice

Statutární orgán: Ing. David Janeba

Partner projektu:

Komunitní centrum Petrklíč, z.s.

Smetanova 1450, 560 02 Česká Třebová

Cíle projektu:

1. Na území okresu Pardubice identifikovat a zaevidovat 100 neformálních pečovatelů.

2. Podpořit a motivovat je v jejich práci vytvořením platformy 11 Motivačních kruhů pro jejich setkávání se zástupci pracovníků poskytovatelů sociálních služeb na území okresu Pardubice.

3. Zajistit pro neformální pečovatele kontinuální vzdělávání v 10 základních okruzích v oblasti péče o osoby seniorského věku, a to jak teoretickým školením, tak zajištěním stáže u partnerů projektu.

4. Zpracovat finální produkt, který popíše indikované potřeby neformálních pečovatelů v okrese Pardubice a metodicky nastaví možnosti jejich kontinuální podpory.

 

Doba realizace:

Datum zahájení:    1. 9. 2016

Datum ukončení: 31. 12. 2018

 

Cílové skupiny:

Neformální pečovatelé a dobrovolníci působící v oblasti sociálních služeb a sociální integrace

  

Klíčové aktivity

KA 01 DATABÁZE NEFORMÁLNÍCH PEČOVATELŮ

Součástí spolupráce s cílovou skupinou bude tedy tvorba databáze, průběžná komunikace, průzkum potřeb cílové skupiny, jejich rozčlenění kruhů a zahájení kontinuální podpory. Pro další práci s neformálními pečovateli bude určeno v 11 městech Pardubice-Polabiny, Pardubice-Dubina, Pardubice-Dukla, Pardubice-Pardubičky, Černá za Bory, Lázně Bohdaneč, Přelouč, Dašice, Horní Jelení, Sezemice a Dolní Roveň místo k realizaci dalších klíčových aktivit.

Výstup aktivity: monitorovací listy podpořených osob, databáze neformálních pečovatelů, souhlasy se zpracováním osobních údajů.

 

KA 02 MOTIVAČNÍ KRUHY

Pro neformální pečovatele budeme realizovat Motivační kruhy - vzájemné pravidelné setkávání těchto osob se zástupci poskytovatelů sociálních služeb, a to jednou měsíčně. Styčnými osobami na setkání bude odborný garant, který bude skupinu vést, organizovat řešení podnětů, evidovat vzdělávací či praktické potřeby neformálních pečujících. Další důležitou osobou bude mentor, jehož rolí bude účastníky stmelit, propojit, motivovat, odpovědět na otázky. Bude se jednat o neformální setkávání se sdílením společných problémů, dobré praxe, neformálním pečovatelům bude nabízena možnost mentoringu, účasti na odborných seminářích a možnost realizovat stáž u poskytovatelů sociálních služeb.Po každém setkání bude následovat popis řešených problémů a metodici navrhnou možné nástroje pro řešení potřeb neformálních pečovatelů mezi jednotlivými setkáními. Do každého motivačního setkání bude zařazena problematika sdílené péče - představení možností, nabídka praktického využití a zpětné vyhodnocení.

Motivační kruhy budou založeny na 11 místech (Pardubice-Polabiny, Pardubice-Dubina, Pardubice-Dukla, Pardubice-Pardubičky, Černá za Bory, Lázně Bohdaneč, Přelouč, Dašice, Horní Jelení, Sezemice, Dolní Roveň).

 

KA 03 MENTORING

Každý v projektu zapojený neformální pečovatel má kdykoliv možnost využít až 24 hodin služeb mentora (zkušeného pracovníka v sociálních službách zaměstnaného u registrovaného poskytovatele), který dle potřeby bude konzultovat záležitosti telefonicky, mailem, nebo přijede do jeho bydliště a při výkonu péče o jeho rodinného příslušníka mu na místě v konkrétních situacích poskytne poradenství.

 

KA 04 SEMINÁŘE

Pro neformální pečovatele není zakotvena povinnost akreditovaného odborného vzdělávání. Z toho důvodu je proškolenost neformálních pečovatelů v oblasti poskytování péče velmi nízká. Na tuto skutečnost chceme reagovat nabídkou neakreditovaného vzdělávání, které by probíhalo ve stejných místech, jako setkávání Motivační kruhy.

Rozsah školení by byl vždy 4 hodiny teorie, na které by navazovala ke stejné problematice část praktická (řešeno v KA05). Neakreditované vzdělávání by realizovali vždy dva lektoři - zkušení pracovníci ze sociálních služeb obou partnerů. Četnost setkání - jedou za dva měsíce.

Přehled tematických vzdělávacích okruhů:

1. SEZNAMTE SE: CO NABÍZÍ A JAK FUNGUJE MÍSTNÍ PEČOVATELSKÁ SLUŽBA, NA KOHO SE OBRACET

2. SEZNAMTE SE: CO NABÍZÍ A JAK FUNGUJE MÍSTNÍ DOMOV PRO SENIORY A DOMOV SE ZVLÁŠTNÍM REŽIMEM, NA KOHO SE OBRACET

3. SEZNAMTE SE: CO NABÍZÍ A JAK FUNGUJE MÍSTNÍ POBYTOVÁ ODLEHČOVACÍ SLUŽBA, NA KOHO SE OBRACET

4. PEČUJEME DOMA 1 - STRAVA

5. PEČUJEME DOMA 2 - HYGIENA

6. PEČUJEME DOMA 3 - PREVENCE PROLEŽENIN

7. PEČUJEME DOMA 4 - PRÁCE S POMŮCKAMI

8. PEČUJEME DOMA 5 - INKONTINENCE

9. PEČUJEME DOMA 6 - KRIZOVÉ STAVY

10. PEČUJEME DOMA 7 - PRYČ S BARIÉRAMI

Hlavní cíl lektoringu je předat informace a kompetence k uvedeným problematikám.

Výstupy: přihlášky, prezenční listiny, osvědčení o absolvování, prezentace jednotlivých témat

 

KA 05 STÁŽE

Každý v projektu zapojený neformální pečovatel má kdykoliv možnost využít až 5 dní stáže u registrovaného poskytovatele sociální služby (=partnera projektu), což mu umožní v reálném profesionálním provozu nabývat potřebné znalosti a dovednosti.

V návaznosti na realizované semináře bude tedy organizována tematická stáž neformálních pečovatelů v rozsahu 4 hod. Během stáže se účastníkovi bude věnovat vedoucí stáže, který zajistí, aby se stážista mohl v dohodnutý čas mohl seznámit s praktickou stránkou probíraného tématu. Při stáži bude dbáno na individuální přístup k neformálnímu pečovateli, aby mohl řešit takové otázky ve spojitosti s tématem, které jsou pro jeho praxi potřebné. Pro zajištění efektivity se stáže budou účastnit najednou dva neformální pečovatelé, což sníží náklady na aktivitu na 1/2.

Bude se tedy jednat o soubor 10 půldenních stáží ve výše uvedených vzdělávacích tématech.

 

KA 06 KULATÉ STOLY

V polovině projektu dojde k setkáním zástupců neformálních pečovatelů s poskytovateli sociálních služeb kraje Pardubice a také se zástupci veřejné správy. Touto medializací projektu dojde k podpoře spolupráce s úřady a zajištění přenositelnosti záměru na větší území. Aby byl kulatý stůl efektivní, bude dodržen počet členů u stolu do 25 účastníků.

Složení účastníků:

odborný garant v rámci svého úvazku připravuje tato setkání po odborné stránce a také je po odborné stránce řídí

metodik žadatele a metodikové partnerů - účast pro sběr informací a pro přenos dosavadních zkušeností získaných v projektu

mentor

3-5 zástupců z neformálních pečovatelů

10-15 zástupců poskytovatelů soc.služeb a zástupců úřadů

 

K projektu se řadí ještě dvě klíčové aktivity:

KA 07 TVORBA METODIKY

KA 08 REGIONÁLNÍ KONFERENCE